W El Clasico znowu triumfuje Zidane, a bohaterem Ramos

Zapowiadane jako najsłabsze El Clasico od lat okazało się niezłym widowiskiem, oczywiście nie przesadzałbym z zachwytami, bo bez wielkich postaci nie ma wielkich spektaklów. Mieliśmy momentami dobre tempo, a przez indywidualne błędy dużo się działo. W ósmej minucie było już 1-1, choć, gdy wcześniej padła bramka po strzale Fede Valverde wydawało się, że Barcelona się nie podniesie. Były kontrowersje na VARze, bo ewidentna podcinka Casemiro na Leo Messim nie została zakwalifikowana jako karny, a gdy Barcelona grała lepiej od rywala, Clement Lenglet pociągnął za koszulkę Sergio Ramos, który sprytnie się przewrócił w polu karnym. Dla jednych był karny, dla drugich nie był, ale ja od meczu Polska – Austria na Euro 2008 i ciągnięcia za koszulkę Sebastiana Proedla przez Mariusza Lewandowskiego uważam, że tak się nie robi. Po meczu Casemiro i Lenglet dostali słusznie najsłabsze noty.

A jakie były pozytywy? Wspomniany Ramos to zawodnik meczu i to nie tylko za spryt i gola po faulu na nim. Świetnie kierował obroną Realu i poza jedną akcją trio Lionel Messi – Jordi Alba – Ansu Fati, nie popełniła ona więcej błędów. Fajnie, że niespełna 18-tek Fati strzela gola, a ponadto przypomniał o sobie Luka Modrić, który dobił rywali w 90 minucie. Chorwat przegrywa rywalizacje o jednastke z bardzo dobrymi tego dnia Tonim Kroosem i Valverde.

Po meczu znowu przypomniano o problemach Barcelony, zapomniano natomiast o możliwej dymisji Zidane. Znowu Messi nie strzelił bramki w klasyku, a dokładniej od 900 dni. Probował on ryblingów, ale po stracie drugiej bramki przesłało mu się chcieć. Zidane z kolei jako trener nie przegrał z odwiecznym rywalem.

Barcelona czeka na cud, wielu zawodników jest bez formy i zwycięstwo z Ferencvarosem 5-1 nic nie znaczy w starciu z silniejszym rywalem. Problemem jest słaby Lenglet, nienadążający za Valcerde Sergio Busquets i brak napastnika. Okres transferowy został przespany, ale bliżej prawdy jest określenie, że ogromne długi nie pozwoliły wzmocnić kadry. Dembele z Griezmannem zagrali 16 minut a kosztowali razem 250 mln euro. To także kosztowna porażka Ronalda Koemana, który w takich meczach może przekonać do siebie kibiców, z którymi ma pod górkę. Na pewno obraz gry uległby zmienie, gdyby sędzia wskazałby rzut karny na Messim. Ale on nawet nie sprawdził VARu. Zidane z kolei prosił po ostatnim meczu z Szachtar Donieck o czas. Trzy dni i nikt nie pamięta wpadki z Ligi Mistrzów.