Publicystyka sportowa – ranking 2020, czyli na wszystko czasu nie starczy

Ostatni ranking publikowałem w 2017 (TUTAJ), a ponieważ trzy lata w Internecie to przepaść, zwłaszcza w zakresie formowania się nowych partnerów biznesowych i okresie, gdy dziennikarze najpierw chcieli, a obecnie niejakomusza być „w necie”. Zbiegło się to także z utworzeniem Kanału Sportowego – nowej jakości w internecie jak reklamował ten projekt Krzysztof Stanowski, czyli odejściem z redakcji Polsatu Tomasza Smokowskiego i Mateusza Borka. Ta para zadebiutowała tej jesieni na ekranach TVP Sport i w bardzo fajny sposób dywersyfikuje swoje działania. Robią też pogramy na swoim kanale tak jak chcą, są sami sobie szefami i przy okazji ostatniego okienka reprezentacji było widać, jak zdominowali inne kanały – od recenzji książki Jerzego Brzęczka po Hejt Parki z widzami.

Przegląd Sportowy po odejściu czołowych dziennikarzy stracił czołowe miejsce, a ich topowe programy mają swoją kontynuację w kanale sportowym (Misja Futbol, La Liga Bonita w miejsce La Liga Loca) i Newonce.radio (Kick Off w miejsce English Breakfast). Weszło TV trzyma się mocno za sprawą swojego topowego programu Weszłopolscy, a na innych kanalach ton nadają dziennikarze łączący pracę w TV z YouTube, czyli Roman Kołton, Tomasz Ćwiąkała oraz największy sportowy influencer Michał Pol. Pol jest tytanem pracy i wielbicielem formatu live z chatem i widzami, a mimo zobowiązania w Kanale Sportowym (jest współtwórcą) nadal niemal codziennie wieczorem ma swoje podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Jeśli chodzi o stricte publicystykę, liczy się przede wszystkim YouTube. W ciągu trzech lat zachwyty nad SoundCloudem trochę minęły, podobnie jak live`y na Facebooku, a YouTube oprócz donate`ów, pozwala lokować inne produkty podczas audycji. Oczywiście nie wszyscy dziennikarze mają swoje kanały, ale większość współpracuje z którymś z czołowych bukmacherów. Cóż, kiedyś poza pracą w TV, dziennikarz pisali np. do Przeglądu Sportowego, dzisiaj jest internet. Mamy fajny czas, gdy Jej Wysokość Premier League nowy format płatnej konkuruje z YouTubowym Football, bloody hell! a na Kanale Sportowym są także programy dotyczące innych lig – Budestalk, Curva Sud i wspominana La Liga Bonita.
Najlepszym formatem sportowym jest Misja Futbol prowadzona przez Smokowskiego i Borka przez wydarzenia całego tygodnia zyskała na jakości. Na drugim biegunie Cafe Futbol, po odejściu prowadzącego nie potrafi znaleźć nowej formuły, a eksperci piłkarscy nie zmieniają swoich poglądów, przez co program jest przewidywany i nudny. Świetnie zapowiadającym się świeżym formatem był Piłka z góry, nadawany z 40 piętra Panorama Sky Bar w warszawskim Hotel Marriott, ale z uwagi na ciążę Darii Kabały Malarz (była prowadząca), został on zawieszony. Kobieta w roli prowadzącego i charyzmatyczni goście – czołowi dziennikarze (zmieniający się co program) w roli komentatorów tego, co jest, dla mnie strzał w dziesiątkę i liczę na powrót podobnego formatu, może będzie nim nowość: Wysoki pressing. Canal Plus Sport koncentrował się w ostatnim czasie na PKO Ekstraklasie i sztandarowym programie Liga+ Extra, Eleven Sports na skrótach z meczów, a Polsat na Cafe futbol. Najwięcej zamieszał YouTube, który na odszedł ze spontanicznych live’ów i programów ad hoc. A niektóre programy przypominają telewizyjne. To znakomita wiadomość dla fanów, bo teraz mogą narzekać co najwyżej na mnogość wyboru, a nie jakość.

Stan Futbolu to dla mnie nadal czołówka, emitowany jednocześnie na TVP Sport i WeszłoTV program, nadal celnie punktuje niedoskonałości polskiej piłki. Jeszcze większym hitem jest Stan kadry, ale telewizja nie jest jeszcze gotowa na grillowanie. Jestem mile zaskoczony Foot Truckiem i ostatnimi transmisjami live przed i po meczach kadry, bo w roli fachowców występują współwłaściciele Łukasz Wiśniowski i Kuba Polkowski oraz Mateusz Święcicki i Krzysztof Marciniak. A najwięcej dowiaduję się z programów Hejt Park w dobrym składzie oraz Futbol i cała reszta z Przemysławem Rudzkim i Arkadiuszem Sitarzem. Prawda, że czasu na wszystko nie starczy?

  1. Misja futbol – YouTube
  2. Stan kadry – YouTube
  3. Piłka z góry – Canal+
  4. Hejt Park w dobrym składzie – YouTube
  5. Futbol i cała reszta – Newonce.radio
  6. Stan futbolu – TVP Sport /WeszłoTV
  7. Cała publicystyka na kanale Tomasza Ćwiąkały – YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s