Śląsk basket #4 Ramljak blokując rywala w ostatniej akcji dał zwycięstwo w Stargardzie #plkpl

W trzeciej kolejce Śląsk przyjechał do Stargardu na mecz z drużyną Jacka Winnickiego, który w przeszłości związany był z klubem gości jako asystent i trener. Śląsk do meczu przystąpił bez Kacpra Gordona, który jest mistrzostwach Polski u18, a w Spójni brakuje Mateusza Kostrzewskiego, z uwagi na kontuzje odniesioną w Sopocie w poprzedniej kolejce. Pierwsza piątka Śląska to Strahinja Jovanović, Garrett Nevels, Ivan Ramljak, Michal Gabiński, Akos Keller.

Trener Winnicki zdecydował się dwóch środkowych Baylee `a Steele ‘a i Omariego Gudula, a trener Oliver Vidin wystawił w pierwszej piątce po raz pierwszy Chorwata w miejsce Maksymiliana Zagórskiego i ten w pierwszej akcji trafił za trzy punkty. W kolejnych nie trafiają Gabiński i Nevels, ale to pokazuje jak chce grać trener Vidin – bazuje na rzutach z dystansu, a jeśli nie idzie, to dwie kolejne akcje zagrali indywidualnie za dwa punkty Nevels i Jovanović. Odpowiada, najpierw pod koszem a potem trójką, a potem efektownie wsadem Steele. 11-9 dla gospodarzy z czego aż 9 punktów Steele ‘a, który w kolejnej ofensywnej akcji zbiera piłkę z tablicy. Vidin szybko zmienia Gabińskiego i Jovanovicia. w Śląsku punktuje Keller, grają na niego zagrywki i radzi sobie w ataku z Gudulem. Bardzo dobrą akcje wejściem do linii zaprezentował Ramljak, ostatecznie piłka się wykręciła, ale efektownie wyglądało zagranie zawodnika 203 z pełną dynamiką. Dziewa znowu nerwowo, nie trafia trójki, nie potrafi także 1/1 zagrać z Kacprem Młynarskim. Śląsk minimalnie prowadzi, głównie za sprawą gry na tablicach – w osiem minut zebrał siedem zbiórek w ataku. Trener sporo rotuje, ale tylko w obrębie doświadczonych zawodników, pojawia się Stewart, wspomniany Dziewa i dopiero pod koniec kwarty wszedł Maksymilian Zagórski. Mamy problem ze zdobywaniem punktów (6/19) i kwarta kończy się wynikiem 15-15. Nadrabiamy zbiórkami, aż 4 piłki w ataku zebrał Akos Keller.

W drugiej kwarcie Dziewa poradził sobie w obronie z Młynarskim, daje także dobra zasłonę na wejście pod kosz Jovanovicia, czyli jego firmowe zagranie. Mamy także kontrę 2/1, w której dobija Zagórski, trafiając swoje pierwsze punkty w TBL. Kolejna kontra i kolejne punkty tym razem piłka ładnie chodziła pomiędzy trójką zawodników. Akcje zaczął dobrą obroną na Tomaszu Śniegu Jakub Musiał, który wszedł chwile wcześniej, gdy po zdobył punkty wejściem na kosz. Trafia Ramljak z dystansu, w kolejnej akcji zabiera piłkę z tablicy i znowu trafia z kontry – reprezentant Chorwacji stworzony jest do takiej gry (TUTAJ) i Śląsk prowadzi 23-17. Dużo kontr to dużo zmian w ekipie Śląska, trener dobrze rotuje składem, który biega. Do tego Ramljak gra na 3 i 4, a Nevels 2 i 3. Podobają mi się nieoczywiste zmiany a nie środkowy za środkowego. Pierwsze punkty w 17 minucie zdobył rzutem z dystansu Dziewa, w kolejnej akcji zebrał po sobie i ponownie trafił. Trudno mu się wchodzi ofensywnie w sezon, co było widać zwłaszcza w meczu ze Stelmetem (3 pkt.). Stargard gra słabo, często traci piłkę, daje miejsce na wejścia Jovanoviciowi, nie funkcjonuje rzut z dystansu (1/8 za trzy) no przegrywa zbiórki (17-28). Śląsk do przerwy prowadzi 27-36, a najlepsi Keller 8 pkt., 8 zb. i Ramljak również 8 pkt.

Druga połowę po przechwycie otworzył Ramljak, który głównie w taki sposób zdobywa punkty, które wynikają z obrony. W wyjściowej piątce w miejsce Jovanovicia wyszedł Musiał i trafia trójkę, dopiero trzecią w meczu dla gości. Do porównania grający z ławki Filip Matczak też trafia dopiero pierwszy rzut z gry, a przecież jest w obrębie zainteresowań Mike`a Taylora. Ale popełnia dwa błędy w obronie zostawiając za dużo miejsce wcześniej Musiałowi, a w kolejnej akcji Nevelsa. Śląskowi zaczyna siedzieć, bo trafił także Ramljak i jest już 50-32. Bardzo mi się podoba gra nowego nabytku, gra schowany a zdobywa sporo punktów. U przeciwników jedynie Steele coś gra, w dodatku zbiera i blokuje. W Śląsku słabo gra Stewart, jest bez punktu (0/6) i zalicza czwarty faul, a błyszczy Ramljak (na ten moment 5 przechwytów), najlepszy zawodnik meczu. Pod koniec kwarty wiatr w żagle dostali gospodarze wymuszając straty, a za trzy punkty efektownie trafił Kacper Młynarski w ostatniej sekundzie i „tylko” 59-50 dla Śląska. Tylko, bo przewaga maksymalnie wynosiła 20 punktów.

Ostatnia kwartę otworzył rzutem z rogu za trzy Gabiński. Przebudził się Matczak, który trafił za dwa, a potem akcję 3+1 zmniejsza się przewaga. Zupełnie niezrozumiały faul niesportowy Kellera, który spada za faule, a w kolejnej akcji spada Gabiński. Śląsk gra bez środkowych jest pięć punktów przewagi i sześć minut to końca. Dziewa z Ramljakiem muszą do końca pod koszem. Śląsk gra nerwowo, rzuca z nieprzygotowanych pozycji i niepotrzebnie fauluje. Spójnia nie wykorzystuje przewagi wzrostu, a trener Winnicki trzyma na ławce Steele `a. Śląsk ponosi dużą cenę za faule – trafia Matczak, trafia za trzy Młynarski i Stargard nagle prowadzi 3 punktami (!). Odpowiada na remis rzutem za trzy Jovanović. W kolejnej akcji, w końcu nie Wrocławianie nie zaliczają straty i zbierają w obronie, czyli Spójnia nie robi kontrataku, czym odrobiła straty w tej kwarcie. Niestety przy zbiórce w ataku piaty faul popełnia Strahinja. Nevels, Steward, Zagórski, Ramljak i Dziewa – tak gra Śląsk w ostatniej minucie. Garrett Nevels trafił trudny rzut mając na plecach Śniega i goście prowadzą jednym punktem na 18 sekund przed końcem. W ostatniej akcji Ivan Ramljak pod samym koszem zablokował Gudula. Niesamowite zakończenie, Śląsk wygrał mecz!

PGE Spójnia Stargard – Śląsk Wrocław 73-74
Śląsk Wrocław: Ramljak 20, Nevels 13, Jovanović 10, Dziewa 10, Keller 8, Gabiński 8, Musiał 3, Zagórski 2, Stewart 0, Tomczak 0.