Śląsk basket #14: o tym, dlaczego Andrzej Adamek został odsunięty z zespołu

Zaledwie trzy zwycięstwa w ośmiu meczach to za mało jeśli jesteś trenerem Śląska. Apetyty są wielkie, co najmniej playoffowe. Pozyskanie przed sezonem Macieja Wojciechowskiego i występującego na mistrzostwach świata Kamila Łączyńskiego było właśnie w celu bycia w najlepszej ósemce. Do tego dwukrotna wymiana obcokrajowców (Batts/Humphrey i Caster/Gibson), która o dziwo nie zmieniła oblicza zespołu. Najlepszy mecz Śląsk rozegrał na inaugurację z Hydrotruckiem Radom, potem było gorzej, z dwoma przeblyskami. Seria ZPPPZZPP lub jak kto woli domowa ZPPP wygląda źle. Nie ma dzisiaj mowy o twierdzy Wrocław, a przyczyn jest kilka:

1. Przegrywamy w każdym meczu zbiórkę.
2. Brakuje centymetrów, albo jak kto woli nie posiadamy środkowych.
3. Amerykanie (aż 3) dubluja się na pozycji SG.
4. Fatalnie rzucamy osobiste, zwłaszcza w hali Orbita.
5. Kamil Łączyński rzuca najwięcej punktów w drużynie, czyli inni rzucają za mało.
6. Blokujemy mniej piłek niż przeciwnik.
7. Najwiecej punktów dla przeciwników rzucają SG (Paweł kikowski, Josh Bostić, Jonathan Williams, Robert Johnson, Raymond Cowels, Cameron Ayers, Brandon Tabb).

Dzisiaj z funkcji trenera został odsunięty Andrzej Adamek. Bo zawsze winny jest trener, bo taka zmianę najłatwiej jest zrobić. Do listy „grzechów” Adamka można dorzucić:

8. Dysproporcje pomiędzy zdobywanymi punktami na początku spotkania vs na końcu, choć akurat mecz z Gliwicami temu zaprzecza.
9. Nieogrywanie młodzieży – Aleksander Dziewa gra coraz mniej minut, Jakub Musiał jest poza rotacją i to nie tylko z powodu drobnego urazu, a innych zawodników brak. Chyba, że liczymy młodych Dorna i Humphrey’a.
10. Dwie przegrane końcówki z Asseco Arką Gdynia i GTK Gliwice, w których można było zrobić coś więcej niż pasywne bronić zasłonę lub z trudem wbijać piłkę z boku.

Sporo grzechów jak na osiem spotkań. Tylko czy nowy trener z tymi zawodnikami z miejsca odniesie sukces? Adamek miał od początku ciężko, bo przecież w sparingach nie grał Łączyński (oprócz Memorialu Adama Wójcika), a Humphrey i Gibson zagrali odpowiednio cztery i trzy mecze. Ale gołym okiem było widać mało wolnych pozycji oraz haos przy wybraniu pilki z autu. Elementarz koszykówki.

W wywiadzie dla Radia Wrocław Prezes klubu Michał Lizak zapytany, czy będziemy szukać speca od defensywy czy ofensywy, odpowiedział, że będa analizowali wiele opcji. Bo mimo fatalnej obrony, warto wskrzesić atak, który zdobył 111 punktów z Hydrotruckiem. W kuluarach mówi się o dwóch nazwiskach – Wojciechu Kamińskim (znakomity w Rosie Radom) oraz Dejanie Mihevcu (Polski Cukier Toruń). Obaj to trenerzy z większym warsztatem niż Adamek, ale też spoza wrocławskiego środowiska. Ponieważ zostalo do rozegrania 22 mecze, nikt nie przyjmie wymowek o słabym początku, że to nie ja. Spełnić ogromne oczekiwania i dać wymarzone playoffy jest dalej możliwe, gdyż tylko jedno zwycięstwo dzieli Śląsk od ósmego miejsca. Ale także jedno spotkanie dzieli nas od przedostatniej Legii Warszawa, która samym listopadzie wzmocnila się trójką: A. J. English, Michał Michalak i Milan Milovanović. Bo bez wzmocnień, zwlaszcza pod koszem Śląsk nie da rady. Zarówno Śląsk Adamka, Kamińskiego czy Śląsk Mihevca.

Relacje z pozostałych spotkań Śląska:

Śląsk basket #13: dominacja GTK Gliwice pod tablicami i fatalne rzuty wrocławian kluczem do czwartej porażki z rzędu u siebie

Śląsk basket #12: deklasacja pod tablicami, Trefl zdominował trzy kwarty i zasłużenie wygrał

Śląsk basket #11: mecz ze Spójnią wygrany zrywami, ale liczy się drugie wyjazdowe zwycięstwo

Śląsk basket #10: Danny Gibson za Claytona Custera, czyli Śląsk celuje w play-off

Śląsk basket #9: Przełamanie z Polpharmą, świetna kwarta Devoe Josepha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s