Śląsk basket #12: deklasacja pod tablicami, Trefl zdominował trzy kwarty i zasłużenie wygrał

Śląsk do meczu z Treflem Sopot przystępował po dwóch kolejnych zwycięstwach i pierwszej zmianie zawodników (TUTAJ), z kolei Trefl po wygraniu pięciu z sześciu spotkań stracił przez kontuzje mięśnia przywodziciela najlepszego zawodnika Carlosa Medlocka. Faworytem byli gospodarze, którzy zaczęli od mocnego uderzenia w pierwszej kwarcie (20-13). Łukasz Kolenda zastępujący Medlocka nie radził sobie w ataku (2/10 z gry), jednak świetna dyspozycja Camerona Ayersa, który zanotował 22 punkty i 8 asyst i nie miał żadnej straty, przykryła słabszą dyspozycję młodszego z braci Kolendów. Patrząc z trybun na Łukasza byłem pod wrażeniem jak ten 20 letni chłopak porusza się na boisku, podaje i broni. Jego korespondencyjny pojedynek z Kamilem Łączyńskim to swoisty follow-up do ostatniego wyboru Mike`a Taylora przed Mistrzostwami Świata 2019 – wtedy trener wybrał zawodnika Śląska. Korespondencyjny pojedynek wygrał Łączyński (11 pkt., 6 zb., 5 as.), ale nie zapobiegł szybko stopniałej przewagi z pierwszej kwarty (14-6 dla Trefla w pierwszej połowie drugiej kwarty). Śląsk w ostatnie 30 minut ogólnie grał słabo (przegrane kwarty 16:25 | 17:25 | 18:24), na co złożyło się kilka czynników.

Trefl od początku meczu zaczął wysoką piątką, wyższą o 14 cm od gospodarzy, których wynik zawyża Maciej Wojciechowski (203 cm). To było widać od rozgrywania – Kolenda od Łączyńskiego jest wyższy o 12 cm (195 cm vs 183 cm), a także pod koszem. Wysoki zespól umiejętnie przejmował w obronie zawodników- wygrał bloki (3-2) i zbiórki (33-29), ale statystyki nie pokazywały przewagi w grze. Kiedy wchodził na parkiet choćby Witalij Kowalenko, to mierzący 204 cm były zawodnik Śląska dwukrotnie trafił za trzy punkty. Rozgrywający najlepszy sezon w karierze (!) 33 letni Paweł Leończyk (statystycznie 15 pkt., 7 zb., dzisiaj 17 pkt., 11 zb.) zagrał jak profesor w obronie, ataku (6/7 z gry) i dawał takie zasłony, o jakiś nie marzą obecnie gracze Śląska. Ci kolejny mecz grali jakby bez zagrywek, z wymuszanymi rzutami za trzy punkty (7/24), bez wsparcia podkoszowych. Czwórka Humprey/Dziewa/Chrabascz/Gabiński w 80 minut zebrała w sumie 12 piłek, czyli o jedną mniej od Leończyka. Gospodarzy ratował Łączyński, choć czasami deprymująco wyglądały jego rozmowy z sędziami o każdą piłkę oraz Torin Dorn. Ten ostatni zdobył 17 punktów, w pojedynkę punktując pod tablicami i jako jedyny miał dodatni wskaźnik +/-.

Najgorszy wynik pod względem +/- zanotował Devoe Joseph (-15) oraz Maciej Wojciechowski (-13) – w ostatnich meczach liderzy punktowi drużyny. Tym razem zdobyli 10 i 5 oczek i właśnie ich punktów brakowało najbardziej. Debiutujący w tym sezonie w Orbicie Danny Gibson miał dobre momenty, ale przed trenerem Adamkiem wiele pracy, aby go wkomponować. Śląsk zanotował na rozgrywaniu (Łączyński i Gibson) jedynie dwie straty, co dobrze wróży na przyszłość. Na minus wspomniani podkoszowi, a także Wojciechowski, który nie trafił żadnego z sześciu rzutów z gry.

Śląsk Wrocław – Trefl Sopot 71:87
Śląsk: Torin Dorn 17 (1), Kamil Łączyński 11 (3), Devoe Joseph 10 (1), Danny Gibson 9 (2), Aleksander Dziewa 8, Maciej Wojciechowski 5, Andrew Chrabascz 5, Michael Humphrey 4, Michał Gabiński 2.

Najlepszy zawodnik Śląska:

Torin Dorn – 17 pkt., 7/11 z gry, +1.

Relacje z pozostałych spotkań Śląska:

Śląsk basket #11: mecz ze Spójnią wygrany zrywami, ale liczy się drugie wyjazdowe zwycięstwo

Śląsk basket #10: Danny Gibson za Claytona Custera, czyli Śląsk celuje w play-off

Śląsk basket #9: Przełamanie z Polpharmą, świetna kwarta Devoe Josepha

Śląsk basket #8: Arka zwycięska za sprawą niesamowitego Bostica i decydujących punktów w ostatniej sekundzie

Śląsk basket #7: twierdza Wrocław zdobyta, zadebiutował Humphrey, ale obwodowi zagrali fatalnie