W Colorado rośnie contender

Z dala od pierwszych stron gazet, po cichu, ale szalenie konsekwentnie, powstaje bardzo ciekawy projekt, który dzisiaj otrzymał kolejny stempel. Po rekordowym sezonie 2012/13, kiedy zwolniono trenera roku George`a Karla wydawało się, że Nuggets pójdą na same dno. Tymczasem powoli budowana drużyna, najpierw pozyskała z draftu Nikolę Jokicia i konsekwentnie obudowuje skład. Oczywiście, takie wybory w drugiej rundzie draftu praktycznie się nie zdarzają, ale imponuje mi pomysł wydawanie kasy przez Nuggets, wszystko odbywa się rozsądnie – najpierw z klubu odszedł Danilo Gallinari, a w jego miejsce budżet płacowy zarezerwowano na Paula Millsapa, a w obecnym okienku, sprytnie pozbyto się Kennetha Farieda oraz Wilsona Chandlera, ostatnie twarze projektu 2012/13.

Za wszystkim stoi GM Arturas Karnisovas oraz jego szef, a wcześniej GM Tim Connelly. Karnisovas to były znakomity zawodnik, który w latach 90-tych potrafił zostać  najlepszym europejskim zawodnikiem, ma pomysł na klub, widać logikę i sens w kolejnych działaniach. Począwszy od oddania Jusufa Nurkicia (można dyskutować nad ceną, bo Mason Plumlee się nie sprawdził), aby Jokić został niekwestionowanym liderem, przez zaoferowanie gigantycznych pieniędzy Millsapowi, który głównie z tego powodu został zawodnikiem Nuggets, po pozyskanie Isaiah Thomasa. Powiedzmy szczerze, Millsap nieprzepłacony, nawet nie spojrzałby na Denver.

Isaiah Thomas to zawodnik nominowany sezon temu do drugiej piątki NBA. Oczywiście, po kontuzji, długiej rekonwalescencji oraz nieudanej przygodzie z Cavaliers wszyscy o nim zapomnieli, ale potencjał ma spory. Trzeci strzelec ligi, sezon temu wygrał matchup w pierwszej rundzie z Johnem Wallem, a jeszcze do tego jego fenomenalna gra w końcówkach. Przecież to on był ceną za Kyrie Irvinga. Takiego zawodnika pozyskać za minimum (2 mln dolarów) – brawo Karnisovas.

Drugie brawa dla litewskiego Gm za draft – oczywiście wizja opuszczenia całego sezonu przez Michaela Porter jr nie napawa optymizmem, ale z 14 wyboru nie można było wybrać lepiej. Spore ryzyko związane z bólami pleców moim zdaniem z nawiązką rekompensuje fakt, że mają najlepszego zawodnika draftu wg opinii fachowców z zeszłego roku.

Karnisocvas w lecie podpisał przedłużenia z Jokiciem za 149 mln i Gary Harrisem za 76 mln. To są spore pieniądze, ale na pewno nie można mówić tutaj o przepłaceniu. Wydawanie kasy nieadekwatnych w dłuższej perspektywie rujnuje cap space i uniemożliwia pozyskanie kogoś wartościowego z rynku wolnych agentów.

Za rok Nuggets czekaj play-offy. Zapewne pierwsza runda, ale przecież drużyna rok w rok robi postęp, szefowie mają pomysł, a także dwa x-factory. Po pierwsze, Paul Millsap musi zagrać więcej niż 38 meczów, po drugie Isaiah Thomas może wypalić. Pamiętajmy, że w poprzednim sezonie zabrakło Nuggets do play-off zaledwie jednego zwycięstwa – w ostatnim meczu z Minnesotą. Jeśli Nikola Jokić nadal będzie się rozwijać, może zapukać do grona dziesięciu najlepszych zawodników tej ligi. A przecież jeszcze są młodzi Gary Harris, Jamal Murray i.. Michael Porter Jr.

W stolicy stanu Colorado już teraz jest ekipa zdolna wygrać 50 meczów w sezonie (rok temu 46), przy odrobinie szczęścia, może wywalczyć awans do drugiej rundy. Utah Jazz 2018 czy Portland Trail Blazers 2016 wcale nie miały więcej talentu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s