Trzeba przyznać, jesteśmy słabi

Chwilę po przegranej 0-3 z Kolumbią na mundialu myślę, że jesteśmy słabi. Owszem, zaraz za tym idzie spory zawód, złość i być może dla niektórych konieczna rezygnacja Adama Nawałki. Nie powinniśmy mieć oczekiwań, że wygramy z Kolumbią na czele z Jamesem Rodríguezem (Bayern), Radamelem Falcao (Monaco), Juanem Cuadrado (Juventus) czy Yerry Miną (Barcelona). Właśnie ta czwórka rozmontowała dziś naszą drużynę, a przecież o sile Kolumbii wiedzieliśmy zaraz po losowaniu (TUTAJ).

Dla naszej drużyny, awans do mundialu to maksimum możliwości. Pierwsza trzynastka europy (bo tyle drużyn wystąpiło z Europy na mundialu), w której nie ma Włoch czy Holandii to naprawdę spory sukces. Można powiedzieć, że po Mistrzostwach Europy powinniśmy potwierdzić swoją pozycję, jednak nasi zawodnicy nie zrobili kolejnego kroku:

  1. w Roberta Lewandowskiego w Realu, to chyba nikt nie wierzy (TUTAJ)
  2. podobnie jak w odejście Michała Pazdana z Legii za min. dwa miliony euro
  3. Arek Milik i Kuba Błaszczykowski więcej się leczyli w gabinetach lekarskich niż grali
  4. Kamil Grosicki miał grać w Burnley, transfer nie wyszedł, więc jest rezerwowym w II klasie rozgrywkowej w Anglii (Hull City)
  5. Grzegorz Krychowiak ze strzelca bramki w finale Ligi Europy, stał się rezerwowym w przeciętnej drużynie West Bromwich Albion
  6. Artur Jędrzejczak w Legii gra fatalnie i pojechał zapewne dla atmosfery (jak wiadomo kto)
  7. Łukasz Fabiański niby broni dobrze, jednak zanotował spadek z Premier League
  8. Kamil Glik i Krzysztof Mączyński wypadli przez kontuzje
  9. gdzie są Tomasz Jodłowiec i Bartosz Kapustka?

Jedynymi piłkarzem bez kontuzji na równym poziomie po euro jest najlepszy dzisiaj Łukasz Piszczek. Również dziwnie wyglądają oczekiwania rodaków w kontekście wyników w ostatnim roku:

Dania – Polska 4:0
Polska – Kazachstan 3:0
Armenia – Polska 1:6
Polska – Czarnogóra 4:2
Polska – Urugwaj 0:0
Polska – Meksyk 0:1
Polska – Nigeria 0:1 
Polska – Korea Południowa 3:2
Polska – Chile B 2:2
Polska – Litwa 4:0
Polska – Senegal 1:2
Polska – Kolumbia 0:3

Polska tylko raz, z Czarnogórą wygrała mecz z istotnym rywalem, choć można się zastanawiać czy to poważny rywal – nigdy bowiem nie zakwalifikował się do mistrzostw świata czy europy.

Co dwa, maksymalnie cztery lata spotyka nas rozczarowanie i czas przyznać, że więcej nie osiągniemy. W dwóch meczach na mundialu nie podpisały się skrzydła: Rybus/Grosicki, Błaszczykowski/Piszczek, Bereszyński/Piszczek, ani atak: Milik/Lewandowski i Kownacki/Lewandowski. Również duety/trio środkowych obrońców nam nie wyszły, podobnie środek pola z Krychowiakiem, Zielińskim i dodatkowo Góralskim. Trudno znaleźć zawodników, którzy wygraliby ze świetnie dysponowaną Kolumbią. Na pewno nie są nimi niepowołani: Mierzejewski, Stępiński, Szymański, Wszołek czy Świerczok, podobnie jak powołani, ale grzejący ławę Kurzawa i Linetty. Przecież to nie jest tak, że grający od pierwszej minuty Łukasz Teodorczyk z Kamilem Glikiem odmieniliby wynik.

Dlatego najprostszy sposób, czyli zwolnienie Adama Nawałki jest jednocześnie najgłupszym. Po mundialu z kadry mogą zrezygnować najstarsi, czyli Fabiański, Błaszczykowski czy Piszczek. Godnych zastępców jak widać nie ma i najprawdopodobniej w Lidze Narodów selekcjoner (Nawałka lub inny), sięgnie po (nie)sprawdzone schematy. Na pewnym poziomie to się sprawdza, z silniejszymi rywalami trzeba przyznać, że jesteśmy słabi.

Pamiętać należy także, że nowy selekcjoner wchodziłby w zgrane środowisko, które osiągnęło sukcesy w kadrze (euro 2016), grywa w poważnych klubach (choćby Lewandowski, Szczęsny, Milik, Zieliński, Glik) i trudno będzie o pogłos w szatni. Nowego selekcjonera będziemy porównywać z Adamem Nawałką, który ograł Niemców, a nie z Waldemarem Fornalikiem czy Franciszkiem Smudą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s