[prognoza] Grupy rozlosowane, więc szukamy niespodzianek

Klucze, wg których losowane są grupy ciągle się zmieniają, jednak niezmienne jest to, że zawsze mamy grupy, w których wszystko jest wiadome i tylko 2-3 mecz grupowe, zwane szlagierami mogą zmienić pewny układ. Ta powszechna opinia obowiązuje po każdym losowaniu i za każdym razem jest obalana, bo mundial to impreza pełna niespodzianek, nowych gwiazd, ale także wielkich zawodów (patrz Polska w 2002).

Teoretycznie z grup powinny wyjść:

A – Rosja, Urugwaj
B – Portugalia, Hiszpania
C – Francja, Dania (C)
D – Argentyna, Chorwacja (C)
E – Brazylia, Szwajcaria
F – Niemcy, Meksyk
G – Belgia, Anglia
H – Polska, Kolumbia

Czyli w komplecie, osiem drużyn z pierwszego koszyka, sześć z drugiego i dwie z trzeciego. Optyka dla każdego jest różna, ale pewnie większość przychyli się do tak uniwersalnego typu. Jednak co mundial dochodzi do odpadnięcia faworyta już na etapie rozgrywek grupowych, nie licząc przetasowań na miejscach 2-4.

Na pięciu ostatnich mundialach na rozgrywkach grupowych zakończyli turniej:
2014 – Hiszpania (mistrz świata i dwukrotny europy), Włochy (wicemistrz europy), Anglia, Portugalia
2010 – Francja (wicemistrz świata), Włochy
(mistrz świata)
2006 – Czechy (medalista ME)
2002 – Francja (mistrz świata i europy), Portugalia, Argentyna, Chorwacja
(medalista MŚ)
1998 – Hiszpania

Oczywiście, żadna z powyższych drużyn nie zakładała powrót do domu po 3 meczach i jak widać, tylko raz w ostatnich czterech mistrzostwach, z grupy wyszli aktualni mistrzowie świata! Tak właśnie wygląda typowanie mistrzostw zaraz po losowaniu grup, a raczej to, jak bardzo można się pomylić.

W mojej opinii, powody takiego stanu są dwa:

  1. nieoszacowanie (a.k.a. zlekceważenie) siły mniej znanych uczestników i najlepszym przykładem jest grupa śmierci 2014 (Włochy, Anglia, Urugwaj), którą wygrała Kostaryka
  2. zmęczenie sezonem, bo najlepsi piłkarze grają 38 meczów w lidze + 12/13 meczów w LM + 6 meczów w pucharze krajowym + rozgrywki o puchar ligi + 10 meczów kadra. Średnio 60 spotkań piłkarzy grających w najlepszych ligach oznacza po prostu zmęczenie i tutaj najlepszym przykładem są Hiszpanie i Portugalczycy z 2014, których przedstawiciele grają w najlepszych ligach i najlepszych zespołach, a pakowali się po trzech spotkaniach.

Niespodzianki podobnie jak odpadnięcia faworytów są zawsze, przypomnę w ostatnich latach, kto grał w ćwierćfinale:

2014 Kolumbia, Kostaryka
2010 Ghana, Paragwaj
2006 Ukraina
2002 Korea Południowa, USA, Senegal, Turcja

Kto zatem może zaskoczyć tzn. wyjść z grupy i wygrać co najmniej jeden mecz pucharowy? Spróbuję powróżyć z fusów, co może się zdarzyć:

  1. Meksyk wygrywa grupę (np. bilansem bramek z Niemcami) i wrzuca do 1/8 Niemców na Brazylię, sam zapewniając sobie mecz z o ćwierćfinał z przysłowiową Szwajcarią.
  2. Coś podobnego, czyli Dania wygrywa grupę z Francją (np. różnicą bramek), spychając ich na Argentynę, a samemu trafiając do prostej drabinki. Duński dynamit, kierowany przez zdobywcę hat-tricka w rewanżu barażowym, Christiana Eriksena wraca.
  3. Senegal lub Kolumbia wygrywa grupę (nie jest to dla nas wymarzona sytuacja, ale możliwa) i wygrywając w 1/8 z Anglią (największy papierowy tygrys w historii piłki), awansuje do ćwierćfinału.
  4. Rosja kompletnie rozczarowuje i nie wychodzi z grupy, czyli powtarza wyczyn z euro. Odpadnięcie gospodarzy w rozgrywkach grupowych to zawsze wielka niespodzianka.

Oczywiście, nie jest to wielkie odkrycie typując w tym gronie Meksyk czy Kolumbię, ale powiedzmy szczerze, typując najlepsze drużyny na świecie, nie ma tych drużyn (kolejność alfabetyczna): Argentyna, Brazylia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Urugwaj, a nie zapominajmy o silnych europejskich  ośrodkach tj. Belgia, Anglia czy Chorwacja.

A jeśli moje cztery typy to science-fiction, to zerknij proszę jeszcze raz, jakie drużyny na ostatnich mundialach awansowały do ćwierćfinału, a jakie odpadały już w grupie. Bo niespodzianki na mundialu będą zawsze.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s