Świat bez barwnego ptaka Janusza Wójcika

Janusz Wójcik to barwny ptak polskiej piłki – czasem piękny łabędź z ogromnym sukcesem w 1992 i srebrem olimpijskim, po wspaniałym meczu finałowym z Hiszpanią:

Aleksander Kłak – Marcin Jałocha (55` Piotr Świerczewski), Tomasz Łapiński, Marek Koźmiński, Tomasz Wałdoch, Dariusz Gęsior, Jerzy Brzęczek, Andrzej Juskowiak, Ryszard Staniek, Andrzej Kobylański, Wojciech Kowalczyk

czasem brzydkie kaczątko, które nie stało się tym łabędziem, wystawiając 6 obrońców w meczu z Anglią w 27 marca 1999:

Adam Matysek – Tomasz Hajto, Tomasz Łapiński, Jacek Zieliński, Krzysztof Ratajczyk Jacek Bąk, Rafał Siadaczka (68` Wojciech Kowalczyk) – Piotr Świerczewski (45` Tomasz Kłos), Jerzy Brzęczek,Tomasz Iwan, Mirosław Trzeciak (85` Andrzej Juskowiak)

W efekcie przegraliśmy 3-1 po trzech bramkach Paula Scholesa (i jednym Jerzego Brzęczka), a tamten mecz stał się symbolem strachu i parkowania autobusu.

Janusz Wójcik po stronie zysków, może zapisać dwukrotny tytuł „Trenera Roku” w Plebiscycie „Piłki Nożnej”: 1992, 1998 oraz podłożenie podwalin pod drużynę Pawła Janasa, która awansowała do ligi mistrzów po jego odejściu.

Po stronie strat, na pewno aferę z ustawianiem meczów, które oprócz skazania, sprawiła, że polska piłka już mu nie zaufała. A, że zamieszani wtedy w aferze mają się dobrze w piłce, świadczą osoby Dariusza W. czy Czesława M.

Wójt został trenerem reprezentacji o kilka lat za późno, po nieudanych eksperymentach z Henrykiem Apostelem i powrotem Antoniego Piechniczka. Z perspektywy lat wiemy, że to Wójcik powinien przejąć drużynę po Andrzeju Strejlau i w oparciu o swoje młode wilki (uzupełniając tylko kadrę 3-4 starszymi piłkarzami pokroju Romana Koseckiego czy Piotra Nowaka), próbować zawojować Europę. Trzeba jednak oddać w/w trenerom, że lata 90-te, to największy pech w losowaniach mistrzostw świata i europy:

1990 Szwecja, Anglia..
1992 Anglia, Irlandia, Turcja..
1994 Holandia, Anglia, Norwegia..
1996 Rumunia, Francja, Słowacja..
1998 Anglia, Włochy..
2000 Anglia, Szwecja, Bułgaria..

z dzisiejszej perspektywy, grupa z Danią i Rumunią wygląda na małe miki.

Na koniec kilka cytatów, bo Janusz Wójcik należał do grona tych, z którymi możesz się nie zgadzać, ale zawsze powiedział coś ciekawego:

Dobra panowie, kiełbasy do góry i golimy frajerów!

Kasa, misiu, kasa..

Prezesie, tu nie ma co trenować, tu dzwonić trzeba

Alkohol był, jest i będzie na zgrupowaniach kadry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s